تخفیف بهار قرن جدید تاپایان: یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
بزن بریم فروشگاه
سلام دوست عزیز. اگر مطلب آموزشی خاصی چه بصورت متنی چه بصورت ویدیویی مد نظر شما هست در قسمت کامنت ها بنویسید تا تیم ما سریعا آماده سازد

نحوه ی بروزرسانی پکیج های اوبونتو

: ۴۸۵۷ بار
نوشته شده : 2 سال پیش
موضوعات :‌ - لینوکس

در این مقاله ی آموزشی به شما آموزش خواهیم داد ، که چطور پکیج های نصب شده در اوبونتو ( هم برای نسخه ی دسکتاپ هم برای نسخه ی سرور ) را بصورت کامل بروزرسانی کنید . 

همچنین در این مقاله ی آموزشی سوال بزرگ کاربران لینوکس مخصوصا دبیان و اوبونتو و ... که تفاوت بین update و upgrade چیست پاسخ داده شده است . 

و خیلی چیزهای دیگر در این مقاله است که درباره ی بروزرسانی برنامه ها و پکیج های اوبونتو باید بدانید ... با ما همراه باشید . 

 

اگر شما جدیدا به سیستم عامل اوبونتو مهاجرت کرده باشید ممکن است دچار سردرگمی درباره ی بروزرسانی برنامه های نصب شده روی اوبونتو یا خود اوبونتو برای دریافت بروزرسانی های امنیتی ، تعمیر باگ ها و همچنین آپگرید برنامه ها داشته باشید . 

بروزرسانی در اوبونتو بطور باورنکردنی ساده است من قصد ندارم اینجا اغراق کنم یا حرف مفت بزنم من دارم واقعیت را میگم .

نسبت به بروزرسانی سیستم عامل های دیگر مثل ویندوز و مک خیلی راحت تره ... با دو دستور ترمینال و چند کلیک ماوس به راحتی میتونید بروزرسانی کنید . 

 

در کل دو روش وجود دارد که میتوانید برای بروزرسانی در اوبونتو استفاده کنید : 

  1. بروزرسانی اوبونتو با استفاده از دستورات ترمینال
  2. بروزرسانی اوبونتو با استفاده از برنامه ای با رابط کاربری گرافیکی

 

بزارید یکم توضیح بیشتری در این باره بدم ، اول اینکه این نکته را در نظر داشته باشید که کل این آموزش برای سیستم عامل اوبونتو نسخه  Ubuntu 18.04 ,  16.04 یا هر ورژن دیگری از اوبونتو است . 

دستورات ترمینال این آموزش هم برای توزیع ها با پایه ی لینوکس ابونتو مثل  Linux Mint, Linux Lite , elementary OS و ... کاربرد دارد 

 

متد اول 

بروزرسانی برنامه ها و پکیج های لینوکس با استفاده از دستورات ترمینال 

 

آموزش بروزرسانی برنامه ها و پکیج های لینوکس اوبونتو با ترمینال

 

در محیط اوبونتو وارد ترمینال شوید . شما میتوانید با کلید های Ctrl+Alt+T ترمینال را بالا بیاورید یا اینکه کلید استارت را از کیبورد بزنید و terminal را تایپ کنید تا ترمینال را پیدا کنید و سپس باز کنید . 

در ترمینال فقط یک خط دستور نیاز است که در زیر مشاهده میکنید :‌

sudo apt update && sudo apt upgrade -y

این دستور از شما پسورد میخواهد . شما باید همان پسورد هنگام ورود یا اکانت خود را وارد کنید . توجه کنید که در ترمینال هنگام تایپ رمز شما هیچ کاراکتری را به ازای فشردن کلید های کیبورد نمیبینید و این بخاطر مسائل امنیتی اوبونتو است . 

خب این دستور بصورت کامل پکیج های اوبونتو را بروزرسانی خواهد کرد ولی اجازه بدهید دستور بالا را خوب بررسی کنیم . 

در حقیقت دستوراتی که در بالا است یک خط دستور نیست و دو دستور است که ما آنها را ترکیب کردیم و در یک خط نوشتیم . کاراکتر && اجازه میدهد تا دو دستور مختلف را در یک خط بصورت همزمان در ترمینال بنویسید .

عبارت “-y” که در آخر دستور مشاهده میکنید به این معنی است که تمام سوال ها را جواب yes بده اگر این را تایپ نکنید زمانی که دستور apt upgrade اجرا میشود برای آپگرید کردن پکیجها از شما سوال میکند که ایا واقعا قصد دارید آپگرید کنید ؟ yes or no   که شما باید y را تایپ کنید و اینتر بزنید . 

توجه کنید که شما دستورات بالا را میتوانید بصورت مجزا بنویسید  . پس باید دو دستور بنویسید به خط های زیر توجه کنید ابتدا خط اول را مینویسید و اینتر میزنید تا دستور کارش تمام شود سپس خط دوم و ...

sudo apt update
sudo apt upgrade

خب این دستورات کمی زمان بر خواهد بود چون باید منتظر باشید دستور خط اول تمام شود و سپس خط دوم را وارد کنید . 

 

معنی و مفهوم sudo apt update 

 

این دستور پایگاه داده محلی ، پکیج های موجود را آپدیت میکند . اگر این کد را اجرا نکنید پایگاه داده مربوط به پکیج ها بروزرسانی نخواهد شد و اگر نسخه ی جدیدی برای یک پکیج موجود باشد سیستم شما متوجه نخواهد شد . 

به همین دلیل است که وقتی دستور sudo apt update را اجرا میکنید در ترمینال url های بسیاری را مشاهده خواهید کرد . این دستور اطلاعات پکیج را از ریپوزیتوری هایشان واکشی خواهد کرد ( منظور از ریپوزیتوری مخزن پکیج هاست ) . 

 

آموزش بروزرسانی اوبونتو با sudo apt update در ترمینال

 

در آخر این دستور ، به شما نمایش داده میشود که چند پکیج قابل آپگرید است شما میتوانید لیستی از پکیج های قابل آپگرید را با دستور زیر در ترمینال مشاهده کنید :‌

apt list --upgradable

 

معنی و مفهوم sudo apt upgrade

 

این دستور نسخه ی نصب شده ی پکیج را با آخرین نسخه ی موجود مقایسه میکند  . این دستور برنامه ها یا پکیج هایی که نیاز به آپگرید دارد را یکجا جمع میکند و سپس به شما اعلام میکند که نسخه ی جدیدی برای فلان پکیج موجود است و در این لحظه از شما میپرسد ایا دوست دارید به نسخه ی جدید آپگرید کنید یا نه ؟ 

 

آموزش بروزرسانی پکیج های اوبونتو - آموزش کار sudo apt upgrade

 

شما در پاسخ به سوال آپگرید میتوانید yes یا حتی y را تایپ کنید و اینتر بزنید سپس آپگرید به نسخه ی جدید انجام خواهد گرفت . 

پس طبق توضیحات و تصاویر بالا میشود گفت sudo apt update چک میکند تا ببیند نسخه ی جدیدی برای پکیج های نصب شده وجود دارد یا نه و sudo apt upgrade هم پکیج یا برنامه ی شما را به نسخه ی جدید ارتقا میدهد . 

 

متد دوم

بروزرسانی بسته های اوبونتو با استفاده از رابط کاربری گرافیکی ( مخصوص کاربران دسکتاپ ) 

اگر اوبونتو نسخه ی دسکتاپ استفاده میکنید شما نیاز نیست از ترمینال استفاده کنید . شما میتوانید از ترمینال هم استفاده کنید ولی یک روش راحت تر یعنی استفاده از برنامه ی بروزرسانی اوبونتو با رابط کاربری گرافیکی استفاده کنید . 

استارت را از صفحه کلید بزنید و سپس جستجو کنید Software Updater 

 

آموزش بروزرسانی اوبونتو - آموزش بروزرسانی با software updater اوبونتو

 

بعد از کلیک روی این برنامه شروع میکند به تست کردن نسخه های بسته ها و برنامه های نصب شده روی اوبونتو تا ببیند نسخه ی جدیدی هست یا نه 

 

آموزش بروزرسانی بسته ها در اوبونتو - استفاده از برنامه ی software updater در اوبونتو

 

اگر بروزرسانی جدیدی وجود داشته باشد به شما اعلام خواهد شد تصویر زیر را ببینید :‌

 

آموزش بروزرسانی بسته های اوبونتو - آموزش استفاده از software updater  اوبونتو

 

اگر روی گزینه ی install Now کلیک کنید از شما رمز عبور خواسته میشود که رمز اکانت شماست . 

 

آموزش بروزرسانی بسته ها و برنامه های اوبونتو

 

بعد از اینکه رمز خود را نوشتید شروع میکند به نصب بروزرسانی ها : 

 

آموزش آپدیت برنامه های اوبونتو - آموزش بروزرسانی برنامه های اوبونتو

 

در برخی موارد نیاز است که اوبونتو را خاموش روشن کنید که البته اعلام میشود . شما میتوانید بعد از نصب بروزرسانی بلافاصله ریستارت را انجام بدید یا به موقع بعد موکول کنید :‌

 

آموزش آپدیت کردن برنامه های اوبونتو - آموزش بروزرسانی بسته ها و برنامه های لینوکس اوبونتو

 

اگر در هنگام آپگرید کردن برنامه ها با هر خطایی روبرو شدید و به هر دلیلی بروزرسانی قطع شد شما میتوانید در ترمینال از دستور sudo apt update استفاده کنید . در خطوط آخر این دستور معمولا خطای رخ داده بصورت واضح گفته خواهد شد . 

 

چند چیز مهم که در بروزرسانی برنامه های اوبونتو باید در ذهن داشته باشید . 

شما تا اینجای کار یاد گرفتید که چطور بروزرسانی را در سیستم عامل اوبونتو انجام دهید . اگر دوست داشته باشید میتوانید با ادامه ی مقاله به دانش خود اضافه کنید و چند چیز به درد بخور دیگر هم یاد بگیرید . 

 

پاکسازی بعد از بروزرسانی اوبونتو 

 

بعد از هر بروزرسانی ممکن است در سیستم شما بسته های غیر ضروری باشد که اصلا نیازی به آنها نباشد . شما میتوانید این بسته های اضافی را حذف کنید و در فضای خالی کامپیوترتان صرفه جویی کنید با دستور زیر :‌

sudo apt autoremove

 

بروزرسانی هسته ی لینوکس اوبونتو در سرور بدون نیاز به reboot کردن 

 

زمانی که شما هسته ی لینوکس را بروزرسانی کنید معمولا نیاز به ریستارت اوبونتو است . اگر میخواهید سرور شما ریستارت نشود این یک مشکل اساسی است . 

ابزار  live patching به شما اجازه میدهد چنین مشکلی را حل کنید و بدون نیاز به ریستارت هسته ی اوبونتو را آپدیت کنید . 

 

آموزش بروزرسانی بسته های PPA اوبونتو

بروزرسانی بسته های نصب شده با PPA در ubuntu 

اگر برخی برنامه ها را با استفاده از PPA نصب کردید برای بروزرسانی آنها نگران نباشید چون apt update نسخه های PPA را هم بررسی میکند . 

آموزش بروزرسانی بسته های flatpak در اوبونتو

 بروزرسانی بسته های flatpak در ubuntu

اگر از flatpak برای نصب برخی برنامه ها استفاده کردید به سادگی ترمینال زیر را اجرا کنید تا بروزرسانی های جدید بررسی شود و اگر بروزرساین بود انجام بگیرد :‌

flatpak update

آموزش بروزرسانی Appimage ها در اوبونتو

بروزرسانی Appimage در اوبونتو 

 

برای بروزرسانی Appimage ها در اوبونتو باید اخرین نسخه ی Appimage را دستی دانلود کنید و جایگزین نسخه ی قدیمی بکنید همانطور که Appimage را نصب کردید . 

آموزش بروزرسانی بسته های snap در ubuntu یا اوبونتو

بروزرسانی بسته های نصب شده از snap 

برای چک کردن آخرین بروزرسانی ها از دستور ترمینال زیر استفاده کنید :‌

snap refresh --list

و برای نصب آخرین بروزرسانی ها :‌

snap refresh 

 


پایان 👍
برای استفاده ی دیگران و حمایت از ما در جامعه های زیر به اشتراک بگذارید

مهندس عباس نیک زاد


برای نوشتن نظر وارد شوید ورود
یا به عنوان یک میهمان نظر خود را بنویسید :
    1. اگر سوال شما طولانی است و نیاز به پشتیبانی خوبی دارد در پروفایل خود تیکت باز کنید تیم پشتیبان ما پاسخ میدهد
    2. سعی کنید نظر خود را بیش از چند جمله بنویسید
    3. نظرات شامل توهین و تهمت و نامرتبط تائید نخواهد شد

امیرحسین / 1 سال پیش

هر چی بلد بودم یه طرف اینا یه طرف،‌ واقعا مرسی

shokouh / 1 سال پیش

سلام 

من ورژن 14.10  ابونتو رو روی لپتاپم نصب دارم ولی الان که میخوام آپدیت کنم کد اجرا میشه ولی وسطش ارور میده،خیلی ضروریه برای کارم،میشه لطفا جواب بدین :(

برای دریافت جدید ترین آموزش ها ما را در فضای مجازی دنبال کنید
دوره ی آموزش پروژه محور ساخت کافه بازار دوره ی آموزش پروژه محور ساخت فروشگاه دیجیکالا آموزش لاراول دوره ی آموزش ویو جی اس
x
تبلیغات از درون سایت خودمون :)
X
دوره های پیشنهادی برای شما