تخفیفات تابستان تاپایان: سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲
بزن بریم فروشگاه

آماده سازی محیط برنامه نویسی اندروید در لینوکس

آماده سازی محیط برنامه نویسی اندروید در لینوکس
مطالعه شده توسط : ۹۰۱۸ نفر
بروزرسانی : 3 سال پیش

بطور فزاینده ای برنامه نویسان اندروید در محیط لینوکس در حال افزایش است . دلیل اصلی این امر آن است ، که سیستم عامل لینوکس یک محیط توسعه ی سریع و بسیار آسانی برای برنامه نویسان اندروید فراهم میکند  ( البته در مقایسه با سایر سیستم عامل ها). یکی از اهداف اصلی سیستم عامل لینوکس توسعه و برنامه نویسی است پس باید نصب کردن محیط توسعه ی اپ اندرویدی در این سیستم عامل هم آسان باشد . 

 

ابزار های توسعه ی اندروید در سیستم عامل لینوکس 

محیط اندروید استودیو که توسط شرکت گوگل ساخته و عرض شده است یک محیط برنامه نویسی کامل برای ساختن انواع اپلیکیشن های اندرویدی در محیط لینوکس و دیگر سیستم عامل ها است .این محیط به همراه ده ها ابزار ، امولاتور و نمونه کد ارائه شده است که بتوانید با آن کار کنید .

نکته : قبل از اینکه محیط برنامه نویسی اندروید را آماده کنید باید java را نصب کنید ، بدون وجود java عملا برنامه نویسی اندروید ممکن نیست . 

 

نصب کردن java روی لینوکس 

دریافت جاوا در لینوکس متفاوت است و بستگی به سیستم عاملی دارد که استفاده میکنید . به طور کلی ، اکثر توزیع های لینوکس از OpenJDK پشتیبانی عالی دارند. OpenJDK یک پیاده سازی آزاد از ابزارهای java است . دستورالعمل های زیر را دنبال کنید تا Java را روی توزیع لینوکسی خود نصب کنید . 

 

* نصب روی ubuntu 

کاربران اوبونتو به OpenJDK دسترسی آسان دارند. از نسخه 18.04 اوبونتو ، OpenJDK 11 در دسترس است. برای نصب آن ترمینال را باز کرده و از ابزار مدیریت بسته Apt برای ادامه کار استفاده کنید . 

sudo apt install openjdk-11-jdk

 

* نصب روی debian

Debian یک توزیع لینوکس است که در درجه اول روی نرم افزارهای پایدار و مستحکم متمرکز است.به همین دلیل ممکن است استفاده از آخرین نسخه OpenJDK سخت باشد . منظور ما نسخه ی 11 است البته هنوز هم می توان نسخه 8 را دریافت کرد که کاربردی است.

نکته : اگر حتما باید از آخرین نسخه ی OpenJDK ( نسخه ی 11 ) استفاده کنید  ، نسخه Debian را از "Stable" به "Test" تغییر دهید در این صورت میتوانید از آن استفاده کنید .

برای نصب کردن OpenJDK در debian ترمینال خود را باز کنید و دستور زیر را وارد کنید .

sudo apt-get install openjdk-8-jdk

همچنین بجای دستور بالا برای نصب OpenJDK میتوانید از دستور زیر استفاده کنید تا تمام ابزارهای Java JDK 10 نیز نصب گردد .

sudo apt-get install openjdk-8-*

 

* نصب OpenJDK روی Arch Linux 

آرچ لینوکس یکی از توزیع های سریع و محبوب لینوکسی است ولی متاسفانه نسخه ی 11 OpenJDK برای آن ارائه نشده است هرچند نسخه ی 10 آن در دسترس است که میشود گفت نسبتا جدید است . 

برای نصب کردن برنامه ها در آرچ لینوکس از Pacman باید استفاده کنید پس ترمینال را باز کنید و دستور زیر را وارد کنید . 

sudo pacman -S jdk10-openjdk

 

* نصب OpenJDK روی Fedora 

فدورا یک توزیع لینوکسی محبوب است و نسخه ی 10 OpenJDK برای آن در دسترس است که برای اجرا و توسعه ی اپلیکیشن ها در اندروید استودیو کافی است .  برای نصب برنامه ها در فدورا از سیستم مدیریت بسته های DNF استفاده میشود پس ترمینال را باز کنید و دستور زیر را برای نصب OpenJDK وارد کنید . 

sudo dnf install java-openjdk -y

 

* نصب OpenJDK روی OpenSUSE

بسته به نوع نسخه OpenSUSE که استفاده می کنید ، بسته های شما بسیار جدید یا بسیار قدیمی هستند.به همین دلیل ، دریافت یک نسخه از OpenJDK در تمام نسخه های SUSE کمی مشکل است.

آخرین نسخه ی OpenJDK یعنی نسخه ی 11 هم برای اوپن زوزه موجود است ولی بهتر است به صفحه ی دانلود برنامه های زوزه رفته و از آنجا یک سرچ برای پیدا کردن OpenJDK انجام دهید . 

به این لینک بروید و سپس در صفحه ی دانلود نسخه ی OpenJDK که نیاز دارید را کلیک کنید و سپس install را بزنید تا نصب انجام بگیرد . 

 

* نصب عمومی OpenJDK روی linux 

بسیاری از سیستم عامل های لینوکس از OpenJDK بهره میگیرند چون بصورت ایمن روی ریپوزیتوری های نرم افزاری موجود است . در نتیجه ، نصب OpenJDK بسیار آسان است . برای کار با آن روی هر لینوکسی که دارید ترمینال را باز کنید و در مدیر بسته های خود  برای "OpenJDK" جستجو کنید.

همچنین میتوانید به سایت اصلی خود OpenJDK هم بروید و از اونجا تهیه کنیدش http://openjdk.java.net/ 

 

دانلود اندروید استودیو برای لینوکس 

متأسفانه ، Android Studio یک بسته باینری قابل بارگیری ندارد ، درعوض ، کاربرانی که به دنبال استفاده از مجموعه توسعه اپ اندرویدی در لینوکس هستند یک فایل فشرده سازی شده ی Android Studio را در دسترس دارند . 

برای دانلود Android Studio برای لینوکس کافیست به صفحه ی دانلود اندروید استودیو  بروید و روی DOWNLOAD ANDROID STDUIO که در زیر آن به linux اشاره شده است کلیک کنید تا دانلود شود . حدودا 700 تا 800 مگابایت یا نزدیک به این حجم باید اندازه ی فایل Android Studio باشد . اگر هنگام دانلود توافق نامه ای برای شما نمایش داده شد   کنید و سپس دانلود را بزنید . یک فایل زیپ شده با .tar.gz یا شاید هم .zip برای شما دانلود خواهد شد که از ابزارهای لینوکسی استفاده کنید تا آنرا از حالت زیپ یا فشرده خارج کنید . 

برای این کار میتوانید از ترمینال کمک بگیرید مثلا اگر فایل دانلود شده به مسیر Downloads رفته باشد ترمینال را باز کنید و دستورات زیر را تایپ کنید . 

اگر فرمت فایل دانلود شده zip باشد به این شکل

cd ~/Downloads

unzip NAME_OF_FILE.zip

و اگر فرمت فایل دانلود شده tar.gz باشد به این شکل 

cd ~/Downloads

tar -xf file_name.tar.gz

پس از اینکه فایل دانلود شده از حالت فشرده درآمد با ترمینال به داخل دایرکتوری آن مراجعه کنید و داخل آن پوشه ی bin بروید به شکل زیر 

cd android-studio/bin

 

نصب کردن اندروید استودیو در لینوکس 

برای اجرای نصب اندروید استودیو در مسیر android-studio/bin دستور زیر را از طریق ترمینال اجرا کنید 

./studio.sh

با تصویر زیر روبرو خواهید شد 

نصب اندروید استودیو در لینوکس

در نصب کننده ی android studio که wizard نام دارد روی گزینه ی Standard کلیک کنید  زمانی که wizard عمل نصب کردن را تمام کرد روی گزینه
Start a new Android Studio کلیک کنید تا توسعه با محیط اندروید استودیو در لینوکس را شروع کنید . 

اتمام نصب اندروید استودیو در محیط لینوکس و شروع برنامه نویسی اندروید در لینوکس

ابزارهای command-line برای  Android در لینوکس 

جدا از Android Studio ، محیط های توسعه ی زیادی برای اپلیکیشن های اندرویدی وجود دارد که در لینوکس استفاده میشود . به طور خاص ، ابزارهای command-line که به کاربران امکان تعامل با دستگاه های لینوکس را می دهند .

خوشبختانه ، نصب این ابزارهای خط فرمان به اندازه Android Studio خسته کننده نیست.

برای اینکه ابزارهای خط فرمان Android را روی Linux استفاده کنید ، دستورات زیر را مطابق با توزیع لینوکس خود پیدا کنید و اجرا کنید . 

Ubuntu

sudo apt install android-tools*

Debian

sudo apt-get install android-tools

Arch Linux

sudo pacman -S android-tools

Fedora

sudo dnf install android-tools -y

OpenSUSE

sudo zypper install android-tools

 

دانلود و استفاده از SDK های اندروید در لینوکس 

آخرین مورد بعد از راه اندازی و اجرای اندروید استودیو SDK های اندرویدی است که باید دانلود و در جایی از سیستم خود کپی کنید و به محیط اندروید استودیو معرفی کنید . 

 

لینک کوتاه این مقاله : https://avasam.ir/post/178
این سیستم برپایه ی علاقه مندی شما یک دوره ی مناسب به شما پیشنهاد میدهد
مرا بسوی بهترین دوره ی آموزشی که برای من مناسب است هدایت کن 🤖
برای استفاده ی دیگران و حمایت از ما در جامعه های زیر به اشتراک بگذارید

برای نوشتن نظر وارد شوید ورود
یا به عنوان یک میهمان نظر خود را بنویسید :
    1. اگر سوال شما طولانی است و نیاز به پشتیبانی خوبی دارد در پروفایل خود تیکت باز کنید تیم پشتیبان ما پاسخ میدهد
    2. سعی کنید نظر خود را بیش از چند جمله بنویسید
    3. نظرات شامل توهین و تهمت و نامرتبط تائید نخواهد شد
mr o gh / 2 سال پیش

سلام اندروید استدیو من در هنگام نصب jdk رو نصب کرد , نسخه ای که نصب میکنه مربوط نسخه شخصی و غیر تجاری     jdk  اوراکل هست؟       ممنون مطلبتون کار من رو راه انداخت

مهمان / 3 سال پیش

عالی بود 123456 good 5a8sa4sa

mostafa ahmadi / 3 سال پیش

سلام بر شما ، ممنون بابت قرار دادن این مقاله ، برای لینوکس ، openjava بهتر است نصب شود یا جاوای سایت اوراکل؟ با تشکر ، ان شاءا... سالم باشین

پاسخ پشتیبانی :

سلام .
بستگی داره که بخواهید چه کاری انجام بدید به همین منظور توضیح در این باره در کامنت نمیگنجه و یک مقاله آماده میکنیم و قرار میدیم در سایت :)2
با احترام

آیا دوست دارید با یک دوره ی آموزشی با کیفیت برنامه نویسی را شروع کنید و تمام مبانی لازم را یاد بگیرید ؟ پس دوره ی دوازده قدم آواسام را از دست ندهید
دوره ی آموزش دوازده قدم برنامه نویسی
دوره ی آموزش پروژه محور ساخت کافه بازار دوره ی آموزش پروژه محور ساخت فروشگاه دیجیکالا آموزش لاراول دوره ی آموزش ویو جی اس