تخفیف بهار قرن جدید تاپایان: چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
بزن بریم فروشگاه
سلام دوست عزیز. اگر مطلب آموزشی خاصی چه بصورت متنی چه بصورت ویدیویی مد نظر شما هست در قسمت کامنت ها بنویسید تا تیم ما سریعا آماده سازد

چطور برنامه نویسی را شروع کنیم ؟

: ۳۳۲۶ بار
نوشته شده : 3 سال پیش

یادگیری برنامه نویسی بسیار سرگرم کننده و فوق العاده مفید است . برنامه نویسی به شما این امکان را میدهد که خلاقیت های خود را بروز کنید و همچنین دنیایی از شغل های جدید را برای شما رقم میزند ! 

اگر میخواهید برنامه نویسی یاد بگیرید یا بهتر بگم یادگیری برنامه نویسی خوب و جدی شروع کنید مقاله ی پائین را برای شما آماده کرده ایم تا متوجه شوید کجا باید بروید و چه چیزی را باید مطالعه کنید . 

چطور برنامه نویسی را شروع کنید ؟‌

قسمت اول : انتخاب زبان برنامه نویسی 

اولین و مهم ترین قدم در یادگیری عمیق برنامه نویسی شناخت زبان های برنامه نویسی و انتخاب زبان برنامه نویسی متناسب با نیاز شماست ، در حقیقت کامپیوتر ، موبایل ، وب سایت ، تبلت و موارد مشابهی که میبینید، با استفاده از یکسری دستورالعمل ها کار میکند . (دستورالعمل هایی که بعنوان کدباینری شناخته میشود )

این دستورالعمل ها میتواند به زبان های برنامه نویسی مختلفی نوشته شود و تقریبا میشود گفت زبان برنامه نویسی یک نوع ارتباط دهنده بین برنامه نویسی و کامپیوتر هست که بتواند خواسته های خود را به کامپیوتر بفهماند .

هر زبان برنامه نویسی برای هدفی خلق شده است که هر زبان برنامه نویسی دارای معایب و مزاهای خاص خود است پس اینکه بگوئیم یک زبان برنامه نویسی بر زبان دیگری برتری دارد تقریبا جمله ی اشتباهی است . 

به هر حال شما باید با جستجو و مطالعه در مورد کاری که میخواهید انجام دهید لیستی از زبان های برنامه نویسی متناسب را تهیه کنید و سپس بین آن زبان ها مقایسه انجام دهید و از تجارب دیگر برنامه نویسان میتوانید استفاده کنید . 

اگر زمانی رسید که یک زبان برنامه نویسی دیگر به درد شما نخورد ، جای نگرانی نیست به راحتی میتوانید زبان برنامه نویسی خود را تغییر دهید ! 

مشکل اصلی که در کشور ایران بین برنامه نویسان مبتدی وجود دارد همین مورد است که اگر یک فردی در یک زبان برنامه نویسی مسلط شد و بعد از مدتی آن زبان دیگر کارایی لازم را نداشت ، نمیتواند از آنچه قبلا آموخته است دل بکند ! و این یکی از معایب بزرگ برنامه نویسان ایرانی هست که باعث ضعف آنها میشود . پس هر زمانی که نیاز دیدید به راحتی بین زبان های برنامه نویسی سوئیچ کنید و جای هیچ ترسی هم وجود ندارد !

 زبان های برنامه نویسی C, C++, C#

آموزش شروع برنامه نویسی با زبان های برنامه نویسی خانواده ی سی

این زبان ها ، بطور عمده برای ساخت برنامه ها و بازی های مستقل کامپیوتری استفاده میشوند . C و C++  زبان های برنامه نویسی هستند که ممکن است در ابتدا سخت و نامطلوب به نظر برسند ولی یادگیری این زبان ها برای شما ممکن است !

یادگیری این زبان های برنامه نویسی نه تنها درک عمیقی از برنامه نویسی به شما انتقال میدهد بلکه یاد میگیرید که کلا سیستم های کامپیوتری به چه شکلی کار میکنند . 

این زبان ها از محبوبیت بالایی برخوردار هستند و زیاد مورد استفاده قرار میگیرند ، زبان برنامه نویسی c# هم مشابه به زبان برنامه نویسی java است و برای شروع برنامه نویسی گزینه ی خوبی است و از محبوبیت بالایی بین افرادی که تازه میخواهند برنامه نویسی را شروع کنند داراست . 

 

زبان های برنامه نویسی  java و javascript را در نظر داشته باشید 

آموزش شروع برنامه نویسی - برنامه نویسی با جاوا و جاوااسکریپت

زبان برنامه نویسی جاوا با زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت متفاوت است( هر چند شباهت اسمی دارند ) این رو همیشه در نظر داشته باشید چون این زبان های برنامه نویسی کاربردهای متفاوتی دارند . زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت برای وب و ایجاد برنامه های سمت مرورگر کاربر استفاده میشود و جاوا بیشتر برای توسعه اپ های موبایل کاربرد دارد . 

تقاضای بازار برای هر دو زبان جاوا و جاوااسکریپت زیاد است و بهتره بدونید جاوااسکریپت طی سالهای پیش محبوبترین زبان برنامه نویسی در اکثر آمارهای جهانی بوده است . 

زبان برنامه نویسی python

چطور برنامه نویسی را شروع کنیم - آموزش شروع برنامه نویسی با پایتون

پایتون یک زبان بسیار گسترده است بطوری که در پلتفرم های زیادی مورد استفاده قرار میگیرد .

با وجود اینکه پایتون خیلی قدرتمند است در عین حال برای یک فرد مبتدی شروع خوبی است و به راحتی میتواند این زبان را یاد بگیرید 

این زبان برنامه نویسی تقریبا همه جا حتی در مسائل هک و امنیت نیز کاربرد دارد . 

زبان برنامه نویسی php

چطور برنامه نویسی را شروع کنیم - آموزش زبان برنامه نویسی پی اچ پی

php مخفف Hypertext Preprocessor میباشد و یک زبان برنامه نویسی برای توسعه و ساخت وب سایت میباشد . 

یک زبان شیرین ، آسان ، قدرتمند و عالی برای افرادی هست که میخواهند یک زبان برنامه نویسی وب را سریع یاد بگیرند ! 

زبان پی اچ پی یک زبان سمت سرور است که دارای فریمورک ها ، سی ام اس ها ، فروشگاه سازها ، کتابخانه ها ، کلاس ها و ... فراوانی است که به راحتی قابل دریافت است و به رایگان میتوانید از این زبان استفاده کنید 

برای شروع برنامه نویسی خودتان را به زبان هایی که در بالا معرفی کردیم محدود نکنید 

چطور برنامه نویسی را شروع کنیم

زبان های برنامه نویسی خیلی زیادی وجود دارد که هر کدام ویژگی ها و استفاده هایی بخصوصی دارد . پس اگر میخواهید بعنوان یک برنامه نویسی واقعی شروع کنید و برنامه نویسی را بعنوان شغل آینده ی خود انتخاب کنید خود را محدود به یک یا چند زبان برنامه نویسی نکنید ، یادگیری و تمرین زبان های برنامه نویسی کار دشوار و زمان بری نیست سعی کنید تا میتوانید زبان های برنامه نویسی زیادی یاد بگیرید.

مطمئن باشید ، اگر یک پروژه ای را استارت بزنید ، با جستجو میتوانید بهترین زبان برنامه نویسی برای انجام آن کار را پیدا کنید ولی مطمئن باشید آن زبان ، فقط برای آن قسمت بهترین است و در جای دیگری ممکن است اصلا به درد نخورد ! پس محدود نباشید 

قسمت دوم : یادگیری یک زبان برنامه نویسی 

دلخوش به یادگیری در مدرسه یا دانشگاه نباشید ! 

در تمامی کشورهای دنیا ، اکثر شرکت های کامپیوتری که در زمینه ی برنامه نویسی فعالیت میکنند ، زمانی که قصد استخدام نیروی جدید دارند روی اطلاعات رزومه ی و تخصص های شما توجه دارند نه روی میزان تحصیلات و مدرک دانشگاهی .پس یادگیری و کسب تخصص کمی ارزشمندتر از رفتن به دانشگاه و پیگیری یک مدرک تحصیلی در این زمینه می باشد . 

در زمینه ی برنامه نویسی کسی موفق است که با توجه به آموزش های خوب و مفید ، خودش اراده کند و تخصص لازم را کسب کند .پس زیاد دلخوش به یک معلم یا دوست برنامه نویس نباشید ، بلکه خودتان بخواهید و تلاش کنید . 

آموزش های آنلاین استفاده کنید 

چطور برنامه نویسی را شروع کنیم - استفاده از آموزش های انلاین برنامه نویسی

وب سایت های آموزشی فراوانی وجود دارد که به شما زبان های برنامه نویسی را می آموزد ، حتما از آنها استفاده کنید .

شرکت کردن در دوره های آنلاین بصورت ویدئویی در زمان و وقت شما صرفه جویی میکند و باعث میشود در مکانی آرام ( در منزل یا محل کار یا هر جایی که هستید ) به راحتی و با شوق بالا آموزش ببینید . 

تقریبا آموزش انلاین برنامه نویسی برای تمامی زبان های برنامه نویسی وجود دارد کافیست به فارسی یا انگلیسی جستجو کنید و از انها استفاده کنید 

تا میتوانید برنامه نویسی را زودتر شروع کنید 

زود تصمیم بگیرید ، اگر میخواهید برنامه نویس شوید دیگر فرصت ها را از دست ندهید چرا که هر چه جوانتر و زودتر شروع کنید دروازه های موفقیت بیشتری در آینده بر روی شما باز میشود هرچند یادگیری زبان های برنامه نویسی اصلا محدودیت سنی ندارد . 

از داکیومنت های اصلی زبان برنامه نویسی که یاد میگیرید غافل نشوید 

معمولا تمام زبان های برنامه نویسی دارای راهنمایی کامل ( داکیومنت ) میباشد که با مراجعه به وب سایت رسمی آن زبان برنامه نویسی میتوانید داکیومنت آنرا پیدا کنید

داکیومنت ها بصورت روان و ساده ، به همراه مثال های برنامه نویسی سعی میکنند زبان برنامه نویسی خاصی را به شما بیاموزند . مثل داکیومنت زبان برنامه نویسی پی اچ پی که در وب سایت php.net قابل دسترسی است .

 

عضو انجمن های برنامه نویسی شوید

شروع برنامه نویسی - آموزش برنامه نویسی - عضو شدن در انجمن stackoverflow

پس از اینکه با یک زبان برنامه نویسی خاصی تمرین کردید و تا حدودی با آن آشنا شدید به یکی از انجمن های برنامه نویسی ایرانی یا جهانی مراجعه کنید و با عضو شدن در آن انجمن سوالات خود را جستجو کنید بپرسید و اگر میتوانید به سوالات دیگران پاسخ دهید . 

انجمن های خوبی مثل stackoverflow وجود دارد که شما میتوانید با پرسیدن و پاسخ دادن امتیاز هم بگیرید . این سایت هم مهارت برنامه نویسی شما را تقویت میکند و هم زبان انگلیسی شما را .

به راحتی میتوانید با جستجو کردن انجمن های زیادی در زمینه های مختلف و زبان های برنامه نویسی مختلف پیدا کنید . 

قسمت سوم :برای بالا بردن سطح مهارت برنامه نویسی ، خود را محک بزنید

پروژه های تستی پیاده سازی کنید 

بعد از یادگیری یک زبان برنامه نویسی چندین پروژه را بصورت تفریحی پیاده سازی کنید . سعی کنید مشکلاتی پیدا کنید که با جستجو کردن بتوانید حل کنید . 

مهارت جستجو و حل مشکل ، یکی از بهترین مهارت ها برای رشد سطح برنامه نویس میباشد . 

از کد مخزن ها و سورس کدهای آماده استفاده کنید 

چطور برنامه نویسی را شروع کنیم - آموزش استفاده از گیت و گیتهاب برای کد مخزن

کد مخزن ها و سایت های ارائه سورس کد ، برای زبان برنامه نویسی مورد نظر شما وجود دارد مثل گیتهاب ، که با مراجعه به انها میتوانید بسته به زبان برنامه نویسی که در حال یادگیری آن هستید ، نمونه کدهای آماده پیدا کنید و روی آنها تغییرات انجام دهید .

این کار سطح تخصص شما در برنامه نویسی را به طرز چشم گیری افزایش میدهد . 

 

و در نهایت برای یک برنامه نویسی موفق شدن ، همیشه مطالعه و تمرین کنید و سعی کنید همیشه بروز باشید ، سعی نکنید روی چیزی که یاد گرفتید تعصب داشته باشید و به راحتی سعی کنید بین زبان های برنامه نویسی سوئیچ کنید 

در زیر تصویری میبینید که به شما زبان های برنامه نویسی مفید برای هر کاری را نشان میدهد : 

اینفوگرافیک انتخاب زبان برنامه نویسی برای شروع

پایان 👍
برای استفاده ی دیگران و حمایت از ما در جامعه های زیر به اشتراک بگذارید

مهندس عباس نیک زاد


برای نوشتن نظر وارد شوید ورود
یا به عنوان یک میهمان نظر خود را بنویسید :
    1. اگر سوال شما طولانی است و نیاز به پشتیبانی خوبی دارد در پروفایل خود تیکت باز کنید تیم پشتیبان ما پاسخ میدهد
    2. سعی کنید نظر خود را بیش از چند جمله بنویسید
    3. نظرات شامل توهین و تهمت و نامرتبط تائید نخواهد شد

توحید / 1 سال پیش

سلام مقاله ی بسیار عالی و فوق العاده برای شروع برنامه نویسی بود من مدت ها بود در گیر این بودم که واقعا باید از کدام زبان شروع کنم که این مقاله ی اموزشی مشکل من را حل کرد از تیم آواسام کمال تشکر را دارم 

 

ماهان / 2 سال پیش
بعد از یادگیری اکما اسکریپت می تونید اولین گام هاتون رو به سمت چارچوب ها و کتابخانه های جاوااسکریپت بردارید. اینجا جایی هستش که دیگه مثل قبل نیست، اینجا باید ی گزینه رو انتخاب کنید چون گزینه های زیادی پیش رو تون قرار میگیره.
ماهان / 2 سال پیش
گام بعدی که باید رو به جلو بردارین، پیشرفت در زمینه جاوااسکریپت هستش، اما پیش از همه اینجا باید اکمااسکریپت 6 و بالاتر رو بیاموزید. ما به دانش اکما اسکریپت برای حرکت به سمت چارچوب های جاوااسکریپت نیازمندیم.
ماهان / 2 سال پیش
به جز چارچوب کاری، گزینه دیگری هم برای CSS وجود داره و اون هم یادگیری پیش پردازنده هاست، بهترین گزینه درین باره هم بدون شک SASS هستش.
ماهان / 2 سال پیش
گام رو به جلو: منظور اینه که بعد از یادگیری سه مورد اصلی چه چیزهایی رو می تونید یاد بگیرید. 1) پیشرفت در CSS: ما توی این قسمت میایم و چارچوب های کاری برای صفحه آرایی رو میاموزیم و بهترین گزینه هم چیزی نیست جز Bootstrap 4 البته گزینه های متعدد دیگه ای هم وجود داره. به کمک چارچوب های CSS شما می تونید سرعت کد نویسی خودتون رو بشدت بالا ببرید.
ماهان / 2 سال پیش
گام به عقب: یعنی برید و به مرحله ی قبل از طراحی رابط کاربری بپردازید، حالا یعنی چی؟ یعنی آموزش های مربوط به طراحی قالب اولیه سایت با فتوشاپ. شما سعی می کنید در ابتدا تصویر سایت رو بصورت نقاشی طراحی کنید، چون از کدنویسی سریعتر میشه انجامش داد. بعلاوه در این مرحله شما دو مفهوم مهم طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری رو هم باید بیاموزید.
ماهان / 2 سال پیش
بعد از اینکه این سه زبان رو یاد گرفتید. دو تا گام هست که می تونید بردارید: گام به عقب و گام به جلو
ماهان / 2 سال پیش
سعی کنید این سه تا رو یاد بگیرید و حتما هم تمرکزتون رو آموزش های مبتنی بر پروژه باشه تا نکات فنی رو بیاموزید و خودتون رو معطل جزئیات نکنید. اصلا نیازی نیست چیزی رو حفظ کنید، فقط باید ی ذهنیتی داشته باشید که چه کارهایی میشه کرد و ی ذره اسم تگ یا خاصیت یا تابع توی ذهنتون باشه.
ماهان / 2 سال پیش
برنامه نویسی سمت کاربر: در این سمت شما خیلی با انتخاب زبان ها مواجه نیستید، در برنامه نویسی سمت کاربر سه تا چیز رو حتما باید یاد گرفت: HTML, ساخت بدنه ی سایت CSS, صفحه آرایی سایت Javascript تعاملات سایت
ماهان / 2 سال پیش
دوس دارم تجاربم رو در اینجا با دیگر عزیزان در میان بزارم. برای ورود به دنیای وب باید ی چشم انداز کلی داشت. می تونیم دنیای وب رو به دو دسته کلی تقسیم کنیم: برنامه نویسی سمت کاربر و برنامه نویسی سمت سروز
ماهان / 2 سال پیش
همونطور که در جاوااسکریپت و سی اس اس براتون گفتم، بعد از یادگیری اولیه ما میریم سراغ چارچوب ها تا کارمون رو راه بندازن و تسریع ببخشن، بهمین منوال در پی اچ پی هم پیش میریم. واسه پی اچ پی هم گزینه های متعددی برای انتخاب چارچوب کاری وجود داره، اما میشه گفت ی گزینه هست که بالاتر از بقیه هستش و اونم لاراول نام داره. پس سعی کنید بعد از پی اچ پی سراغ این چارچوب کاری برید.
ماهان / 2 سال پیش
اما شما با پی اچ پی می تونید فراتر از سیستم های مدیریت محتوا رو پشتیبانی کنید و می تونید سایت های مورد علاقه خودتون رو هم پیاده سازی کنید. پی اچ پی ی زبان سمت سرور هستش و کلیه نیازهای سمت سرور رو پوشش میده. اگه فقط می خواید طراحی سایت کنید، پی اچ پی گزینه ی عالی ای هستش، اما بازم من بهتون پیشنهاد می کنم ی زبانی رو یاد بگیرید که فراتر از طراحی سایت باشه و پاسخ بهش در پایتون پیدا میشه.
ماهان / 2 سال پیش
پس اگر خواستید برید سمت سیستم های مدیریت محتوا، سعی کنید گزینه ی انتخابی تون وردپرس باشه و بعلاوه با یادگیری دانش ِ پی اچ پی توی این بخش خودتون رو قوی و قوی تر کنید.
ماهان / 2 سال پیش
دنیای وردپرس خیلی پیچیده نیست، اما مهم ترین بخش این دنیا استفاده از افزونه های مختلف برای کارکردهای گوناگون باهاشه. و بین این گزینه ها، شاید بشه گفتم یکی از مهمترین ها، ووکامرس هستش. با ووکامرس شما می تونید ی فروشگاه اینترنتی درست کنید.
ماهان / 2 سال پیش
در بین سیستم های مدیریت محتوا هم گزینه اول وردپرس هستش و نسبت به سایر گزینه ها بیشتر مورد توجه هستش. پس سراغ گزینه ی دیگری نرید.
ماهان / 2 سال پیش
اگر می خواید از سیستم مدیریت محتوا استفاده کنید، سعی کنید پی اچ پی رو هم یاد بگیرید تا بتونید اون رو شخصی سازی کنید.
ماهان / 2 سال پیش
بعلاوه باید در نظر داشته باشید که ما به کمک سیستم های مدیریت محتوا نظیر وُردپرس، جوملا و ... هم می تونیم کار سمت سروز رو سازماندهی کنیم.
ماهان / 2 سال پیش
ی سری زبان ها هستند که متن بازند و ی سری دیگه هستن که مربوط میشن به شرکت مایکروسافت. برای طراحی سایت متن باز گزینه های متعددی وجود داره و از جمله پی اچ پی، پایتون و گو اما مایکروسافت هم سی شارپ رو داره که از طریق کتابخانه ASP.NET میشه باهاش طراحی سایت انجام داد
ماهان / 2 سال پیش
توضیحاتی که ارائه کردم همشون مربوط می شدن به آموزش برنامه نویسی سایت در سمت کاربر، حالا می مونه سمت سرور. واقعیتش اینه که درین باره دانش کافی ندارم، پس بهم خرده نگیرید. ولی بازم نظراتم رو ارائه میدم.
ماهان / 2 سال پیش
ی کتابخانه خیلی مشهور دیگه هم هست به نام JQuery، با توجه به اینکه منابع فارسی خوبی ازش موجود هستش. می تونید یادش بگیرید و براتون راحت خواهد بود، اما مشکل اینجاست که قدرتش نسبت به بقیه موارد کم هستش. و الان دیگه مثل سابق پر قدرت محسوب نمیشه.
ماهان / 2 سال پیش
یادگیری React ساده تر از بقیه هستش و بعلاوه برای برنامه نوبسی موبایل هم کاربرد داره. Vue کمی از بالایی قوی تره، و البته اون هم ساده هستش. Angular یادگیری پیچیده تری داره و بدرد پروژه های بزرگتر میخوره. توصیه میکنم فعلا سراع این نرید و یکی از دوتای بالایی رو مورد استفاده قرار بدین.
ماهان / 2 سال پیش
مهمترین گزینه ها برای چارچوب جاوااسکریپت ازین قرارند: React, Vue, Angular در حال حاضر این سه گزینه مهم ترین گزینه ها و محبوب ترین چارچوب های کاری جاوا اسکریپتی به شمار میان.
کدنویس آواسام 21 / 3 سال پیش
سلام عالی بود
برای دریافت جدید ترین آموزش ها ما را در فضای مجازی دنبال کنید
دوره ی آموزش پروژه محور ساخت کافه بازار دوره ی آموزش پروژه محور ساخت فروشگاه دیجیکالا آموزش لاراول دوره ی آموزش ویو جی اس
x
تبلیغات از درون سایت خودمون :)
X
دوره های پیشنهادی برای شما