تخفیف بهار قرن جدید تاپایان: شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
بزن بریم فروشگاه
6 ترفند ذهنی برای یادگیری سریع

6 ترفند ذهنی برای یادگیری سریع

: ۳۰۸۸ بار
نوشته شده : 2 سال پیش
موضوعات :‌ - بهبود زندگی

یادگیری سریع :

 

تحقیقات نشان داده است که راه هایی وجود دارد که مهارت ها و مفاهیم جدید را بتوانید با سرعت و سهولت بیشتری یاد بگیرید .

فرقی نمیکند که شما بخواهید یک فناوری جدید، یک زبان خارجی ، یک مهارت پیشرفته  یا مطالعه در مورد رقابت در بازار را یاد بگیرید به اغلب اینها یادگیری یک چیز  جدید گفته میشود . 

طبق یک تحقیقات که سال 2016 در مرکز تحقیقاتی Pew  انجام گرفته است تقریبا دو سوم کارمندان امریکایی حداقل یک دوره ی اموزشی برای پیشرفت در زمینه ی شغلی خود سپری کرده اند . 

طبق این گزارش این کارمندان در شغل خود پیشرفت کرده اند یا دنبال یک زمینه ی بهتری بوده اند .

بنابراین یادگیری سریع در کسب کار و پیشرفت شما بسیار مهم است . محققان شش راه برای یادگیری سریع منتشر کرده اند که در زیر آنها را به شما منتقل میکنم : 

 

چطوری چیزها را سریعتر یاد بگیریم

1 - به شخص دیگری یاد بدهید ( یا وانمود به این کار بکنید )  : 

 

طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه Washington University اگر شما تصور این را داشته باشید که باید یک چیز را به اشخاص دیگری آموزش دهید ، روند یادگیری خودتان سرعت پیدا میکند و حافظه ی شما تقویت میشود .

به گفته ی John Nestojko محقق و دکترای روانشناسی ، در این حالت انتظارات ذهنی شما طوری عوض میشود که شما برای یادگیری یک چیزی ، نسبت به یک فردی که چیزی را یاد میگیرد تا یک تست بدهد ،  روش های موثرتری را کشف میکنید .

 

خوابیدن در بین دو جلسه ی یادگیری میتواند به حفظ و نگهداری اطلاعاتی که یاد گرفتید کمک کند . 

 

طبق نوشته های دکتر Nestojko  : زمانی که یک معلم برای تدریس حاضر میشود ، تمایل دارد که اطلاعات کلیدی و منسجم شده را تدریس کند  ، آزمایشات ما نشان میدهد همین شیوه و استراتژی برای دانش آموزان نیز صدق میکند به شرطی که انها را در جای مدرس قرار دهیم . 

چطوری چیزها را سریعتر یاد بگیریم

2 - یادگیری را به بخش های کوچکی از وقت اختصاص دهید .

 

کارشناسان دانشگاه Louisiana State University فقط 30 دقیقه تا 50 دقیقه را برای یادگیری یک چیز جدید اختصاص میدهند . 

مدت زمان کمتر از 30 دقیقه برای یادگیری یک موضوع کم است و همچنین یادگیری یک موضوع در یک جلسه بیش از 50 دقیقه ای هم برای مغز زیاد است . 

Ellen Dunn معاون آموزش عالی مینویسد : پس از اتمام یک یادگیری در یک جلسه ، مدت زمان 5 الی 10 دقیقه به خود استراحت بدهید . 

Neil Starr مربی دوره های آموزشی دانشگاه Governors University معتقد است که جلسات آموزشی نسبتا کوتاه ولی بصورت مکرر بسیار بهتر از یک جلسه ی طولانی است . در دانشگاهی که ایشان مربی هستند دانشجویان در عرض دو و نیم سال مدرک کارشناسی خود را بگیرند . 

همچنین او برای یادگیری در جلسات میکرو سفارش میکند . وقتی با یک موضوع سخت دست و پنجه میکنید تا یاد بگیرید کارت های دستی برای آن درست کنید .

چطوری چیزها را سریعتر یاد بگیریم

3 - با قلم و کاغذ یادداشت برداری کنید  

 

اگر چه به نظر میرسد نوشتن یادداشت برداری روی لپتاپ یا تبلت  سریعتر به نظر میرسد ولی استفاده از قلم و کاغذ به شما کمک میکند چیزهای جدید را سریع و خوب یاد بگیرید . 

نتیجه ی یک تحقیق در دانشگاه Princeton نشان میدهد دانش آموزان و دانشجویانی که به خودکار و کاغذ مطالب را نوشته اند ، مطالب را هنگام نوشتن خوب به ذهن سپرده اند و مفاهیم را بهتر یاد گرفته اند . 

در هر صورت یادداشت برداری روی لپتاپ و تبلت نه تنها باعث بی نظمی بلکه باعث عدم تمرکز و حواس به مطلب میشود ممکن است در همان حال یک ایمیل دریافت کنید و آلارم ایمیل حواس شما را پرت کند . 

Pam Mueller استاد روانشناسی دانشگاه Princeton  مینویسد : 

در سه مطالعه متوجه شدیم دانشجویانی که مفاهیم را روی لپتاپ مینویسند در پاسخ به سوالات مفهومی بسیار بدتر از دانشجویانی هستند که مفاهیم را روی کاغذ نوشته اند . ما نشان دادیم در حالیکه یادداشت برداریِ زیاد ، میتواند سودمند باشد ، کسانی که با لپتاپ یا تبلت یادداشت برداری میکنند تمایل دارند بصورت تحت الفظی از مطالب یادداشت برداری کنند و ذهن آنها کلمات و نوشته ها را پردازش نمیکند که این امر برای یادگیری مضر است  

چطوری چیزها را سریعتر یاد بگیریم

4 - از فواصل ذهنی استفاده کنید .

هرچند این موضوع ، به نظر غیرقابل توجیه میرسد ولی یادگیری توزیع شده یا در پخش شده در فواصل زمانی کوتاهتر سرعت یادگیری را افزایش میدهد 

در یک مصاحبه در نیویورک تایمز که با Benedict Carey نویسنده ی How We Learn میگوید یادگیری مانند آبیاری چمن است . او میگوید : شما میتوانید یک چمن را به مدت 90 دقیقه در طول یک هفته آبیاری کنید یا اینکه میتوانید سه بار به مدت 30 دقیقه آبیاری کنید . زمان آبیاری دقیقا یکسان است ولی در روش دوم آبیاری چمن شاداب و سبز باقی خواهد ماند .

همچنین Carey میگوید بعد از اینکه چیز جدیدی را یاد گرفتید یک یا دو روز پس از آن دوباره مرور کنید . 

یکی از تئوری ها نیز این است که در بازه ی زمانی کم برای یک آموزش ، حواس پرتی کمتر اتفاق میوفتد و تمرکز بیشتر میشود . 

همچنین او میگوید ، اگر اطلاعات جدیدی را که یاد گرفتید ، بعد از چند روز یا هفته تکرار کنید به مغز سیگنالی ارسال میشود که اعلام میکند نیاز به حفظ این اطلاعات است . 

چطوری چیزها را سریعتر یاد بگیریم

5 - بین یادگیری ها ، چُرت بزنید . 

 

با توجه به تحقیقات جدید منتشر شده در علوم روانشناختی، خوابیدن بین جلسات مطالعه می تواند تا شش ماه بعد، یادآوری شما را افزایش دهد.

در یک آزمایش که در فرانسه برگزار شد، شرکت کنندگان در دو جلسه سعی کردند 16 کلمه ی فرانسوی را حفظ کنند . 

برای گروه اول هر دو جلسه را در یک روز برگزار کردند یکی را صبح و یکی را بعد از ظهر و برای گروه دوم یک جلسه را شب برگزار کردند و جلسه ی دوم را صبح روز بعد برگزار کردند تا افراد بتوانند بعد از یک جلسه در شب بخوابند .

از هر دو گروه آزمون گرفته شد و گروهی که شب خوابیده بودند بطور متوسط 10 کلمه از 16 کلمه را به خاطر می آوردند در حالیکه افراد گروه دیگر که نخوابیده بودند بطور متوسط 7.5 کلمه از 16 کلمه را به خاطر می آوردند . 

استفانی ماتزا، دانشمند روانشناسی دانشگاه لیون، می نویسد : 

تحقیق قبلی نشان داد که خواب پس از یادگیری قطعا یک استراتژی خوب است،

اما اکنون ما نشان می دهیم که خوابیدن بین دو جلسه آموزشی بهتر از استراتژی قبلی است . 

چطوری چیزها را سریعتر یاد بگیریم

6 - شیوه ی یادگیریتان را عوض کنید . 

 

با توجه به یک مطالعه جدید در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز ، هنگام یادگیری مهارت های جدید ، تغییر نحوه ی مطالعه و تمرین آن میتواند به شما کمک کند تا آن چیز را سریعتر یاد بگیرید . 

در یک آزمایش از افراد خواسته شده است که یک مهارت جدید کامپیوتری را یاد بگیرند و افرادی که از تکنیک تغییر شیوه ی یادگیری استفاده کرده اند در جلسه ی بعدی مطالب بیشتری را از جلسه ی قبلی یاد گرفته اند . 

 یافته های پژوهشی نشان میدهد ، وقتی اطلاعات قدیمی ذهن فراخوانی و با مطالب جدید که یادمیگیرید اصلاح میشوند ، روند یادگیری را تشدید میکند . 

 Pablo A. Celnik نویسنده ارشد و استاد پزشکی فیزیک و توانبخشی میگوید وقتی شما یک چیز را که قبلا یاد گرفتید هر سری با اصلاحات کمی دوباره مورد بررسی قرار میدهید خیلی سریعتر از روشی است که شما هر آنچه یادگرفتید را دقیقا تکرار کنید . 

 

 


پایان 👍
برای استفاده ی دیگران و حمایت از ما در جامعه های زیر به اشتراک بگذارید

مهندس عباس نیک زاد


برای نوشتن نظر وارد شوید ورود
یا به عنوان یک میهمان نظر خود را بنویسید :
    1. اگر سوال شما طولانی است و نیاز به پشتیبانی خوبی دارد در پروفایل خود تیکت باز کنید تیم پشتیبان ما پاسخ میدهد
    2. سعی کنید نظر خود را بیش از چند جمله بنویسید
    3. نظرات شامل توهین و تهمت و نامرتبط تائید نخواهد شد

برای دریافت جدید ترین آموزش ها ما را در فضای مجازی دنبال کنید
دوره ی آموزش پروژه محور ساخت کافه بازار دوره ی آموزش پروژه محور ساخت فروشگاه دیجیکالا آموزش لاراول دوره ی آموزش ویو جی اس
x
تبلیغات از درون سایت خودمون :)
X
دوره های پیشنهادی برای شما