تخفیف تابستانه تاپایان: دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
بزن بریم فروشگاه

آیا گروه های برنامه نویسی مفید است ؟


: ۴۷۰۱ بار
نوشته شده : 3 سال پیش

از زمانی که برنامه نویسی در ایران بعنوان یک شغل پذیرفته شده است ، انجمن های مختلف برنامه نویسی چه بصورت یک وب سایت کامل چه بصورت گروه هایی در جامعه های مجازی و پیام رسان ها ایجاد شده است 

اما آیا عضو شدن در این گروه ها ، برای یک برنامه نویس مفید است ؟ قطعا خیر ، برای متوجه شدن دلیل این جواب مقاله را کامل بخوانید ! 

 

برنامه نویسان واقعی و حرفه ای در جایی کمک رسانی میکنند که برای خودشان رزومه شود  

 

این نکته را باید همیشه در نظر داشته باشید ، شخصی که در یک زمینه بصورت حرفه ای فعالیت میکند ، قطعا زمان هم برای چنین شخصی فاکتور مهمی است ، پس اگر برای رفع مشکلات برنامه نویسان دیگر زمان خود را صرف میکند پس باید حتما طرف دیگر ماجرا برای خودش کار مفیدی باشد وگرنه یک نوع وقت تلف کردن محسوب میشود .

در انجمن های بزرگ برنامه نویسی ، زحمت برنامه نویسان حرفه ای که به دیگران کمک میکنند ، با امتیاز دهی ، دادن مدال و همچنین ساخت رزومه و سابقه جبران میشود اما در گروه های تلگرامی و اینستاگرامی و ... چطور ؟ هیچگونه . پس قطعا شخصی تخصص چندین ساله ی خود را در گروه های تلگرامی صرف نمیکند . 

 

بعنوان مثال انجمن های stackexchange که اگر شما به یک کاربری کمک کنید ، آن شخص میتواند به پاسخ شما تیک بزند و شما ده امتیاز میگیرید ، و بقیه کاربران دیگر که ممکن است چنین سوالی را داشته باشند و پاسخ شما به آنها کمک بکند ( بدون اینکه دوباره سوال و جواب شود ) شما یک up vote  یا اصطلاحا یک رای مثبت میگیرید و بعد از مدتی فعالیت مدال های طلا ، برنز و نقره ای دریافت میکنید همچنین براساس این امتیاز ها و مدال ها از کشورهای مختلف برای شما پیشنهاد شغلی ارسال میکند و چه چیز بهتر از این ؟ ولی سوال اینجاست آیا این سیستم درگروه های برنامه نویسی مثلا در تلگرام وجود دارد ؟ شما میتوانید به راحتی پاسخ سوال خود را با توجه به سابقه ی پرسش های کاربران پیدا کنید ؟ قطعا خیر و مجبورید دوباره سوال کنید و آن گروه پر میشود از سوالهای تکراری که اکثرا هم مبتدی و به درد نخور هستند ! 

 

در جامعه ای مثل stackoverflow اگر شخصی پاسخ اشتباه یا گمراه کننده بدهد برعکس ، امتیاز منفی میگیرید تا جایی که ممکن است از انجمن اخراج شود و به این ترتیب ، یک انجمن قوی و واقعی شکل میگیرد که برنامه نویسان واقعی و حرفه ای حتی از کمپانی های غول تولید نرم افزار در آن وجود دارد و به سادگی به سوالات شما پاسخ میدهند و شما را راهنمایی میکنند . همه ی اینها کمک میکند تا این انجمن یک انجمن قابل اعتماد باشد .

 

حال میرسیم به گروه های و انجمن های فرعی و تقریبا اکثریت انجمن های برنامه نویسی ایرانی ، معمولا هیچ رزومه و سابقه ای برای شخص کمک کننده جمع آوری نمیشود  و همچنین تلمباری از سوال و پاسخ های تکراری وجود دارد ، چون که سیستم پالایش و امتیاز دهی وجود ندارد . 

برنامه نویسان حرفه ای بیشتر ترجیح میدهد در یک گروهی فعالیت بکنند که پاسخی که میدهند و زمانی را که صرف میکنند بعنوان یک راهنما ثبت شده و باقی بماند و همچنین رزمه ی آنها باشد پس یک برنامه نویس حرفه ای در گروه هایی نظیر گروه های برنامه نویسی در تلگرام و اینستاگرام و فیسبوک و ... وجود ندارد . 

 

90% برنامه نویسان در گروه های برنامه نویسی ایرانی تازه کار هستند  

 

به دلیل عدم وجود سیستم ثبت رزومه و امتیاز دهی و جای رسمی که بشود بعنوان یک انجمن واقعی برنامه نویسی در ایران شناخته شود ( حداقل تا کنون که سال 2018 ) و شرکت های کامپیوتری برای جذب کارمند به انجا مراجعه کنند برنامه نویسان حرفه ای ترجیح میدهند وقت خود را هدر ندهند !  پس اکثریت برنامه نویسان در گروه های تلگرامی و ... مبتدی و تازه کار هستند . یک تازه کار به خوبی یک برنامه نویس حرفه ای نمیتواند دیگران را راهنمایی کند و ممکن است پاسخ اشتباه ، راه حل غلط و ... برای سوال شما منتشر شود که نه تنها شما را راهنمایی نکند بلکه به کل گمراه شوید . 

 

انجمن ها و گروه های برنامه نویسی ایرانی مدیریت خوبی ندارند چون .... 

 

انجمن ها و گروه های برنامه نویسی ایرانی مدیریت خوبی ندارند چون ، در اکثر مواقع مخصوصا در پیام رسان ها ، گروه هایی که برای سوال و جواب برنامه نویسی زده میشود توسط افراد مبتدی ، ناآشنا و کلا شخصی هست که بصورت حرفه ای در این زمینه فعالیت نمیکنند 

توجه کنید که هیچ برنامه نویس حرفه ای زمان خود را برای کاری که ارزش نهایی و نتیجه ای در پی نخواهد داشت صرف نمیکند . 

پس اکثریت مدیریت ها ، با دید تغصبی گروه ها را مدیریت میکنند و در نتیجه اگر پاسخ و یا سوالی با دیدگاه آنها تفاوت داشته باشد ممکن است منجر به حذف پیام شما یا اخراج شما از گروه شود . 

گروه های برنامه نویسی

 

از برنامه نویسی به سرعت دلزده خواهید شد

 

اگر یک برنامه نویس مبتدی باشید یا به تازگی قصد داشته باشید که وارد این عرصه شوید ، هرگز عضو گروه های برنامه نویسی در پیام رسان ها نشوید . زیرا ممکن است سوالی بپرسید که هیچکس پاسخی ندهد ، یا اگر پاسخی هم داده شود اشتباه باشد .

چون که سیستم ویرایش پاسخ ، سیستم امتیاز دهی به پاسخ و در کل مدیریتی روی آن نیست . 

ولی برعکس در انجمن stackoverflow  هر شخص که پاسخی برای شخص سوال کننده ثبت می کند . امتیاز میگیرد و امتیازها بیانگر این است که پاسخ اشتباه است یا درست ؟ 

اگر نکته ای باشد در کامنت های آن پاسخ درج میشود و به همین ترتیب خود انجمن سیستم اتوماتیکی دارد که اگر پاسخ دهنده مبتدی باشد به شما هشدار میدهد تا بیشتر مواظب باشید 

ولی این اتفاق درگروه های برنامه نویسی ایرانی نمی افتد پس مواظب باشید همان ابتدای شروع برنامه نویسی از آن دلزده نشوید . 

نکته ی جالب این است که وقتی یک کاربر در انجمن های خوب مثل stackoverflow سوالی میپرسد و ممکن است سوال آن فرد از هر نظری مشکل داشته باشد و برای باقی اعضا قابل فهم نباشد ، سیستمی وجود دارد که اجازه میدهد دیگر کاربران آن را ویرایش کنند . 

پس با توجه به نکات بالا ، گروه های تلگرامی ، اینستاگرامی و فیسبوک و ... که برای برنامه نویسی زده میشوند معمولا فاقد بار تخصص هستند و باعث تلف شدن وقت شما ، تخریب روحیه شما میشوند که پیشنهاد میکنیم هرگز سمت آنها نروید  در عوض پیشنهاد زیر را برای رشد خود در نظر داشته باشید

 

تمرکز شما از بین میرود 

 

از آنجایی که پیام رسان ها و جامعه های مجازی ، مخصوص برنامه نویسی و فناوری نیست و ممکن است هر مطلب هر کانال یا گروه دیگری توجه شما را جلب کند تمرکز شما شدیدا از بین میرود و سریعا از موضوعی که در آن تمرکز کردید خارج شوید . ولی انجمن هایی مثل stackoverflow نه تنها مختص این کار است بلکه سعی میکند مطالبی را به شما نشان دهند که مرتبط با آن چیزی است که به دنبال پاسخ آن هستید . 

 

 

پیشنهاد برای رشد برنامه نویسی با سرعت بالا : 

 

 1. اگر عضو انجمن stackoverflow نشدید حتما همین الان عضو شوید 
 2. در انجمن stackoverflow امتیاز خود را با پاسخ و سوال بیشتر کنید 
 3. در github عضو شوید و نحوه ی کار کردن  با git را بیاموزید 
 4. در انجمن stackexchange  عضو شوید و تا میتوانید فعالیت کنید 
 5. از تمام گروه های تلگرامی ، اینستاگرامی و فیسبوک ایرانی و فارسی زبان خارج شوید 

 

اتمام مقاله 


پایان 👍
برای استفاده ی دیگران و حمایت از ما در جامعه های زیر به اشتراک بگذارید

مهندس عباس نیک زاد


برای نوشتن نظر وارد شوید ورود
یا به عنوان یک میهمان نظر خود را بنویسید :
  1. اگر سوال شما طولانی است و نیاز به پشتیبانی خوبی دارد در پروفایل خود تیکت باز کنید تیم پشتیبان ما پاسخ میدهد
  2. سعی کنید نظر خود را بیش از چند جمله بنویسید
  3. نظرات شامل توهین و تهمت و نامرتبط تائید نخواهد شد

سینا پناهی / 8 ماه پیش

سلام دوستان خسته نباشید دوستان موقع نصب اندروید استودیو یه ارور میاد اخرش مینویسه missing sdk emulaitor directory . مسیر sdk درست وارد کردم ولی باز این خطا میاد کلافم کرده

 

رضا / 10 ماه پیش

سلام . مچکر از اینکه کامنت رو منتشر کردید. سایت ذکر شده در کامنت irdevs.com هست که به اشتباه idevs.com نوشته شده.

رضا / 10 ماه پیش

کاملا موافق حرف شما هستم. تلگرم یک پیام رسان و فقط برای چت هست. ما یک وبسایت برای توسعه دهنده های ایرانی داریم که قطعا از بهترین سایت های مخصوص برنامه نویس ها در ایران هست. دوستان میتونن بررسی کنن. idevs.com قابلیت پرسش و پاسخ مانند سایت SO، بحث عمومی، درج مقاله و قابلیت درج آگهی استخدام و جست و جوی بهترین برنامه نویس های هر تکنولوژي و ... از جمله قابلیت های این سایت هست.

عظیم صالحی / 11 ماه پیش

سلام دوستان ، سوالی دارم که امیدوارم نظاره گر نباشید و کمک کنید .

من یک کتاب با aide در گوشی ساختم و وارد بازار کردم اما با خطای امنیت مواجهه شده و منتشر نشد . امضا هم طبق آموزش انجام شده .

چکار کنم که توسعه دهنده شناسایی بشه تا خطای نصب رو نده؟

ناصر باقری محمودابادی / 2 سال پیش
Stackoverflow به شرطی خوبه است که دوستان صرفا به کپی کردن کد از ان روی نیاورند و بیشتر به مطالعه و علت مشکلات برنامه نویسی پی ببرند
امید غلامی / 2 سال پیش
واقعا گروه های برنامه نویسی حجو هستن... خیلی ها که تو گروه ها عضو میشن حتی زحمت سرچ کردن مشکلشون رو به خودشون نمیدن. خوبی stackoverflow این که یک سری قواعد گذاشته که سوال پرسیدن رو هم یاد میده به کاربرها...خیلی ها بلد نیستن چجوری سوال بپرسن و این در پیدا کردن راه حل براشون مشکل ایجاد میکنه
هادی پولادوند / 3 سال پیش
برای من دقیقا همچین مشکلی پیش اومد!
محسن گل محمدی / 3 سال پیش
به نظر من این حرف شما درست نیست و فقط برداشت های شخصی شماست، چرا که در سایت https://stackoverflow.com در دنیا همه بصورت خودجوش و بدون هیچ هزینه ای مشکلات بقیه برنامه نویسان را حل میکنند زیرا این حل کردنه هم به برای تثبیت داشته های خودشون ماثر وهم بیشتر براشون جنبه تفریحی داره. همیشه یک جانبه به این قضیه ها نگاه نکنیم
پاسخ :

سلام به نظر میرسد شما مقاله را کامل نخواندید ما به سایت مذکور ( Stackoverflow ) اشاره کردیم حتی بعنوان یک مکانی که باید جایگزین گروه های برنامه نویسی در تلگرام و دیگر جاها شود در نظر گرفتیم . مقاله را یکبار دیگر بخوانید با احترام

برای دریافت جدید ترین آموزش ها ما را در فضای مجازی دنبال کنید
دوره ی آموزش پروژه محور ساخت کافه بازار دوره ی آموزش پروژه محور ساخت فروشگاه دیجیکالا آموزش لاراول دوره ی آموزش ویو جی اس
x
تبلیغات از درون سایت خودمون :)
X
دوره های پیشنهادی برای شما