سریال نقشه راه برنامه نویسی-قسمت ۸ - اهمیت رزومه سازی

سریال نقشه راه برنامه نویسی-قسمت ۸ - اهمیت رزومه سازی

بروزرسانی : 2 سال پیش

در قسمت ۸ سریال نقشه ی راه برنامه نویسی به اهمیت رزومه ی برنامه نویسی میپردازیم. خیلی از برنامه نویسان هستند که تخصص خیلی خوبی دارند ولی اعتقادی به معرفی خود و توانایی های خود ندارند و متاسفانه این افراد بسیاری از موقعیت های خوب را از دست خواهند داد. پس این قسمت را تهیه کرده ایم تا درباره ی اهمیت رزومه و پورتفولیو در برنامه نویسی صحبت کنیم.

ساختن یک رزومه ی برنامه نویسی خوب و یا یک سایت پورتفولیو ( سایت نمونه کارها ) شاید یک روز الی دو روز وقت شما را بگیرد ولی همین رزومه و پورتفولیو معرفی نامه ی اصلی شماست و مردم در اینترنت شما را با این میشناسند درحالیکه اگر وجود نداشت هیچکس از وجود شما و تخصص های شما خبردار نخواهد شد. پس بهتر است بعنوان برنامه نویس وقت بگذارید و یک سایت نمونه کارها یا رزومه بسازید.

 

 ویدیو آموزشی در انتهای این مقاله اضافه شده است و میتوانید بجای خواندن مقاله از ویدیو استفاده کنید 

 

اهمیت ساختن رزومه و پورتفولیو در برنامه نویسی

رزومه و پورتفولیو برای یک برنامه نویس مثل شناسنامه ی هست و بدون داشتن آن شما نمیتوانید خود را معرفی کنید، مثلا فرض کنید شما یک برنامه نویس وب یا وب دولوپر هستید که به php تسلط دارید. اگر هزار بار هم بصورت زبانی آنرا بیان کنید و ادعا کنید که به php مسلط هستید تاثیر چندانی ندارد

ولی اگر چندعدد نمونه کار php در پورتفولیو خود داشته باشید و رزومه ی خود را ارائه دهید حرف شما ارزش زیادی پیدا میکند و کارفرماها یا هرکسی که شما را پیدا کرده سطح تخصص شما را براساس آنها درک خواهد کرد. 

اهمیت داشتن رزومه ی برنامه نویسی

پس برای هر برنامه نویس ضروری است که یک رزومه ی شخصی و یک پورتفولیو جهت ارائه ی نمونه کارهای انجام شده داشته باشد.

معمولا وقتی شرکت ها یا گروه های برنامه نویسی به دنبال یک برنامه نویس هستند ابتدا رزومه یا پورتفولیو او را پیدا میکنند و بررسی میکنند. هرگز آنها برای استخدام یا سپردن پروژه به شخصی ، به حرف هایش یا نوشته هایش در اینترنت توجهی نمیکنند بلکه رزومه و نمونه کارهاست که معرف هر برنامه نویس است.

 

تفاوت رزومه با پورتفولیو در برنامه نویسی چیست ؟‌

شاید برای شما هم سوال باشد که تفاوت رزومه ی برنامه نویسی با پورتفولیو چیست ، باید ابتدا تعریفی از رزومه ی برنامه نویسی داشته باشیم تا بتوانیم تفاوت بین آنها را درک کنیم.

رزومه ی برنامه نویسی چیست ؟‌

رزومه در واقع شامل بخش های متنوعی هست از جمله مواردی که در نوشتن رزومه باید رعایت شود لیست زیر میباشد : 

  • اطلاعات شخصی ( نام نام خانوادگی ، محل تولد ، وضعیت تاهل و ... )
  • اطلاعات تحصیلی (محل تحصیل ، مقطع تحصیلی ، آخرین مدرک و ... )
  • تخصص ها ( زبان های برنامه نویسی ، فریمورک ها و ... )
تفاوت رزومه و پورتفولیو در برنامه نویسی

همانطور که در بالا مشاهده میکنید شما علاوه بر تخصص هایی که دارید باید اطلاعاتی راجب خودتان تحصیلاتتان و سابقه ی شغلیاتان نیز بنویسید تا رزومه ی شما تکمیل شود اما پورتفولیو به این شکل نیست و فقط شامل نمونه کارهای تخصصی شما در زمینه ی برنامه نویسی خواهد بود.

 

چرا باید هر برنامه نویس پورتفولیو و رزومه داشته باشد ؟

همانطور که در بالاتر نیز اشاره شد هر برنامه نویس برای معرفی خود و تخصص هایش حتما باید یک رزومه بسازد و همچنین برای نمایش نمونه کارهای برنامه نویسی خود یک پورتفولیو باید بسازد.

سایت های زیادی هستند که به شما اجازه ی رزومه سازی میدهند و سپس یک لینک شخصی در اختیار شما قرار میدهند که بتوانید از آن بعنوان رزومه ی خود استفاده کنید اما برای ساختن پورتفولیو شما باید یک سایت شخصی بسازید که البته اگر از صفحات گیتهاب استفاده کنید نیاز به خریدن هاست و دامنه و ... هم نیست. هاست های github به شما اجازه میدهند که فایل های html css javascript و هر نوع فایل تصویری ، ویدیویی و صوتی را ااپلود کنید و سایت خود را بسازید که شامل پورتفولیو شما باشد و نمونه کارهای خود را به مرور درون آن بارگزاری کنید.

پورتفولیو برنامه نویس

کارفرمایان و افرادی که ماموریت جذب برنامه نویسان را دارند به دنبال پورتفولیو و رزومه ی کار شما هستند و آنرا در مرحله ی اول میبینند و اگر آنها را نداشته باشید به راحتی از لیست استخدامی های آنها حذف خواهید شد.

حتی اگر بصورت فریلنسری نیز کار بکنید باید رزومه و پورتفولیو را داشته باشید چرا که سطح تخصص شما از طریق پورتفولیو شما قابل بررسی با دیگران است و هرچقدر پورتفولیو شما قویتر از رقبای شما باشد پروژه های بیشتری را جذب خواهید کرد.

 

سخن پایانی :‌

این مقاله و آموزش بعنوان شخصی تهیه شده که مدت زمانی برنامه نویس و مدت زمانی مدیر یک شرکت برنامه نویسی بوده است که مدتی نیز مشغول استخدام برنامه نویسان بوده و تجربیات حاصل از این مدت زمان باعث شده که به درک این برسیم و هر برنامه نویس باید برای خود در ابتدای کار نیز یک رزومه ی قوی و یک پورتفولیو خوب داشته باشد تا باعث پیشرفت شود و در صورت اینکه اینها را نداشته باشید ممکن است پیشرفت بکنید ولی از انجایی که نتیجه ی کارهای شما صفر است و هنوز به شخصی معرفی نشده اید شاید دلسرد شوید.

 

ویدیو آموزش قسمت ۸ سریال نقشه ی راه برنامه نویسی در زیر موجود هست که با کلیک بر روی ان میتوانید تماشا کنید :‌

 
.
لینک کوتاه این مقاله : https://avasam.ir/post/378
این سیستم برپایه ی علاقه مندی شما یک دوره ی مناسب به شما پیشنهاد میدهد
مرا بسوی بهترین دوره ی آموزشی که برای من مناسب است هدایت کن 🤖

دوره های آموزشی مرتبط با این مقاله :

برای استفاده ی دیگران و حمایت از ما در جامعه های زیر به اشتراک بگذارید

.:: نظرهای کاربران ::.
دوره ی آموزش پروژه محور ساخت کافه بازار دوره ی آموزش پروژه محور ساخت فروشگاه دیجیکالا آموزش لاراول دوره ی آموزش ویو جی اس